A Duna House közreadta havi tranzakciószám-becslését és jelzáloghitel-előrejelzését, amely szerint 2024 augusztusában, országosan 9323 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 105 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
A Duna House közreadta havi tranzakciószám-becslését és jelzáloghitel előrejelzését, amely szerint 2024 júliusában, országosan 11 538 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 115 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
Ismét megjelent az OTP legújabb Lakóingatlan Értéktérképe, ami évente kétszer, a valós lakáspiaci adásvételek alapján térképen teszi közzé a lakásárakat, azok változását és a lakáspiac aktuális folyamatait. A 2023-as évre vonatkozóan elmondható, hogy országosan közel 30%-os forgalomcsökkenés mellett 8% körüli nominális drágulás (azaz a magas infláció miatt közel kétszámjegyű reálár-csökkenés) volt mérhető a hazai lakóingatlanok piacán. A forgalom azonban az utolsó negyedévben – köszönhetően a 2024 elejétől bevezetett új lakástámogatási rendszer miatti előre hozott vásárlásoknak, a javuló makrogazdasági kilátásoknak és a folyamatosan csökkenő kamatszintnek – már emelkedőbe fordult. Emellett a lakásárakban is történt egy nagy változás, 9 év után nem az V. kerület lett a legdrágább.
A Duna House Cégcsoport közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB) és jelzáloghitel előrejelzését, amely szerint 2024 májusában, országosan 10 969 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 110 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
Megjelent az MNB legfrissebb Lakáspiaci Jelentése, melyből kiderül, hogy 2023 végétől a lakáspiaci folyamatokat meghatározó makrogazdasági fundamentumok javulása volt megfigyelhető, ami élénkülést hozott a hazai piacon. 2023 negyedik negyedévében a foglalkoztatottság historikusan magas szinten alakult, és a bruttó bérek kétszámjegyű növekedése mellett az infláció visszaszorításával a reáljövedelmek is emelkedő pályára álltak. A javuló fogyasztói bizalom, a kedvezőbb hitelkondíciók és a 2024-től elérhető megújult otthonteremtési támogatások pozitívan hatnak a lakáspiaci aktivitásra, mely lendületet adott 2024 első hónapjaiban is. Ennek ellenére a lakásépítések terén még nem látható a javulás, az idén a tavalyinál is kevesebb lakás készülhet el, és az építési költségek EU-s összehasonlításban továbbra is jelentősen emelkednek.
Noha a forgalmat és áralakulást tekintve Budapestet és a fokozottan iparosodó városokat tartják a lakáspiac vezető területeinek, a statisztika máshol mutatja a legforróbb pontokat. Ezek közé tartozik például Salgótarján, ahol az utolsó fél évtizedben a legnagyobb arányban cseréltek gazdát az otthonok, csakúgy, mint Zalában, ahol a megyeszékhelyen kívül ugyancsak kiemelkedően pörgött a használtpiac - derül ki az OTP Ingatlanpont felméréséből.
A Duna House Cégcsoport közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB) és jelzáloghitel előrejelzését, amely szerint 2024 áprilisában, országosan 11 200 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 105 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
Az MNB után a KSH is közzétette 2023. IV. negyedévre vonatkozó frissített lakásárindexét, valamint adásvételekre vonatkozó számait. Ez alapján 2023-ban negyedével kevesebb lakást adtak el, mint egy évvel korábban, de az év folyamán lassuló ütemben visszaeső forgalom a IV. negyedévben már növekedésbe váltott. A teljes lakáspiac 2023. évi árszintje 5,8%-kal haladta meg az előző évit. A használt lakások éves szinten 5,0, az újak 11,5%-kal drágultak, mindkét érték elmaradt a korábbi évek gyorsabb ütemű áremelkedésétől. Az összevont lakáspiaci reálárindex a 2022. évi 6,8%-os emelkedés után 2023-ban 10%-kal alacsonyabb lett.
A Duna House Cégcsoport közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB) és jelzáloghitel előrejelzését, amely szerint 2024 márciusában, országosan 11 046 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 90 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
A tavalyi harmadik negyedév fordulópont lehetett az európai lakáspiacon, amikor a lakásárak 2022 elején kezdődött csökkenése megállt, éves alapon mindössze 1 százalékkal voltak lejjebb az árak, mint a megelőző év azonos időszakában. A kontinens országai között viszont nagy különbségek vannak, az élmezőny és a sereghajtó három-három országa mellett bemutatjuk Magyarország és az unió átlagának változását.
A Duna House Cégcsoport közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB), amely szerint 2024 februárjában, országosan 10 754 lakóingatlan cserélt tulajdonost. Ez a szám a lakáspiac korábban előrevetített erősödésére utal, utoljára 2022 közepén láttunk ennél magasabb számokat.
Az elmúlt évtizedben évente jellemzően 90-150 ezer között változott a Magyarországon eladott lakások száma, ugyanakkor vannak olyan városok vagy fővárosi kerületek, ahol az átlagnál élénkebb a lakáspiac. Más helyeken viszont egy főre vetítve és a lakásállományhoz képest is kevesebb lakás cserél gazdát, vagyis lassabb a lakások forgási sebessége. Az alábbiakban a budapesti kerületek és a megyeszékhelyek példáin keresztül néztük meg két kiemelt időpontban, hogy hol, mekkora a lakóingatlanok iránti kereslet, valamint egy térképen is megmutatjuk az országon belüli különbségeket.
Miközben a lakásárak csak kis mértében csökkentek, az adásvételek száma jelentősen visszaesett a tavalyi harmadik negyedévben. Miután a KSH frissítette a tavalyi harmadik negyedéves lakásárindexét kiderült, pontosan hogy változtak az új és a használt lakások árai, valamint az, hogy mennyivel esett vissza egy év alatt a lakáspiaci forgalom.
Egy hosszú évekig túlértékelt magyar lakáspiacot talált telibe a száguldó infláció és a megemelkedett kamatkörnyezet 2022-ben, hogy aztán ennek negatív hatásait jórészt a most magunk mögött hagyott évben éljük át. Évtizedes rekordok dőltek meg a lakások és a lakáshitelek piacán: a tranzakciószám 2013 óta nem volt ilyen alacsony, a lakásárak szintén tíz év után most csökkentek először. A 2008-as krach után három év kellett ahhoz, hogy reálértéken akkorát zuhanjanak a lakásárak, mint most egyetlen év leforgása alatt. Bár a lakáshitel-felvételek lefeleződése is a 2008-as pénzügyi válságot idézi, banki indikátorok egész sora bizonyítja, hogy 2023 nem egy újabb magyar hitelválság éve volt. Nem 2008 szelleme kísért minket, és várhatóan jövőre sem fog.
A pozitív gazdasági előrejelzések és a kormányzati intézkedések hatására újra növekedési pályára léphet az ingatlan- és hitelpiac 2024-ben a Duna House cégcsoport várakozása szerint. Ez az ingatlanpiacon 20-30, a hitelpiacon 30-40%-os növekedést is jelenthet a főbb mutatószámokban. A piaci élénkülés az árakra is pozitív irányba fog hatni, éves szinten 5-10%-os emelkedéssel számolnak az ingatlanközvetítő vállalatnál. A CSOK Plusz, az önkéntes kamatplafon, az egyre erősödő bizalom, a bőséges kínálat, és a csökkenő állampapírhozamok lehetnek a legjelentősebb pozitív tényezők.
A Duna House Cégcsoport közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB), amely szerint 2023 októberében, országosan 7853 lakóingatlan cserélt tulajdonost. Ez a szám közel 6%-kal alacsonyabb a tavalyi év azonos hónapjánál, ami még mindig gyenge teljesítmény, de már kisebb elmaradás, mint a korábbi hónapokban mért érték.
Ezzel elkerülheti Ausztria az uniós deficiteljárást.
Németország szerint el kell érni, hogy Ukrajna "az erő pozíciójából cselekedjen".
Magas hozamot ígér a tevékenység, kár lenne kihagyni.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?